6 Haziran 2013 Perşembe

GELENEKSEL OYUNLARIN ÖNEMİ
   Biz eğitimciler olarak çocuklarımızın zihinsel, fiziksel, sosyal-duygusal olarak gelişmesini istiyoruz. Çocuklarımızın her yönden kendilerini geliştirmeleri için oyun çok önemlidir.
   Sanayileşme, çarpık kentleşme ve teknolojik gelişme ve bilgisayar bağımlılığı, elektronik oyun ve oyuncaklar nedeniyle çocuklar sanal bir dünyaya hapsolmaktadır. Oyun çocukların hayatından çıkmakta, geleneksel oyunlarımız unutulmaktadır.
   Hayatında oyun olmayan çocuklar bireysel bir hayatı benimserler, sosyal hayattan kopar, iletişim becerileri ve bireysel yeteneklerinin gelişmez; bu durumun yalnız ve psikolojisi bozuk nesillerin yetişmesine sebep olur.
   Çocuklar her ne kadar ellerinde her imkân var gibi görünse de oyun oynamayan çocuğun mutlu olmadığı bilmek gerekir.İşte burada geleneksel oyunların sosyalleşmeye olan katkılarını görmeliyiz. Çocuklarımızın zihinsel, fiziksel, sosyal-duygusal gelişimi için geleneksel oyunlar, çocuklarımıza kültürel ögeleri ve topluma uyum sağlamayı öğretir. Çocuklarımızla duyguların körelmesine neden olan bilgisayar oyunlarının yerine sevgi, merhamet dayanışma, paylaşma, grup içi fedakârlık değerlerini kazanmalarını sağlayan geleneksel oyunlar oynamalıyız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder